CNAS-SIUI Sistem Informatic Unic Integrat

Structura Report.xml - nelamuriri
Du-te la pagina Anterioarã  1, 2

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Suport tehnic software
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
crebegea
Utilizator începător

Data înscrierii: 28/Mai/2008

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 8:50 am     Rãspunde cu citat (quote)

Mersi de raspuns. A fost lamuritor.
Este vreo posibilitate de a valida in vreun fel exportul in XML?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut
Utilizator începător

Data înscrierii: 09/Ian/2008

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 1:33 pm     Rãspunde cu citat (quote)

In acest moment, in afara validarii cu schema de validare, nu exista o alta modalitate de a valida exportul in XML.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nanuromeo
Utilizator începător

Data înscrierii: 05/Iun/2008

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 7:33 pm     Rãspunde cu citat (quote)

minunat, în curând, de atâta armonie, va începe să plouă cu petale de trandafiri şi bătrân şi sentimental cum sunt, o să mă apuce plânsul.

poate totuşi, îmi spune şi mie cineva de ce mai trebuia un atribut de identificare a raportării appID, nu ar fi suficiente parafa medicului şi perioada de raportare? sau cineva trebuie să ştie neapărat când o raportare e făcută cu o aplicaţie a cuiva care nu este din sistem?

chiar şi aşa cum se asigură unicitatea acestor atribute? se adună producătorii de soft la o cafea şi se înţeleg care ce valori să aloce?

sau poate se înscriu şi se înţeleg aici pe acest forum al CNAS pus cu atâta bunătate la dispoziţia celor care fac programul SIUI şi care (probabil) iau grămezi de bani pentru asta.

tensiunea (melo)dramatică a pisei a ajuns la cote de nesuportat pentru mine aşa că vă las în câştigători.

succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nanuromeo
Utilizator începător

Data înscrierii: 05/Iun/2008

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 8:03 am     Rãspunde cu citat (quote)

domnule Constantin BACIU;

există o oarecare diferenţă între a înţelege semnificaţia unui atribut şi a accepta utilizarea (obligatorie) a acestuia. vă asigur că eu am înţeles scopul introducerii tuturor atributelor, dar, cu obligativitatea unora dintre ele nu sunt de acord.

elementul "report" are un atribut "appId" obligatoriu,
elementul "service" de tip "serviceType" ("rândul cu serviciul prestat") are şi el un atribut "appId" de asemenea obligatoriu.

report.AppId este abuziv obligatoriu deoarece, chiar dacă un medic ar face mai multe raportări ale aceleeaşi perioade, le face în aceeaşi dată de raportare? De ce nu au lăsat, cei care au creat SIUI , libertate producătorilor de soft de a impune propriile constrângeri asupra raportărilor astfel încât acestea să se poată identifica în mod unuic?

service.AppId este şi el obligatoriu în mod abuziv: un serviciu se poate identifica unic după atributele service.code, service.date şi service.quantity.
ar fi absurd să-mi spuneţi că şi aici un medic poate să furnizeze în aceeaşi zi, acelaşi serviciu, în aceeaşi cantitate şi la acelaşi pacient de mai multe ori.

haideţi să ne oprim aici cu polemicile deoarece se vede că susţineţi un sistem pentru că acesta este rolul dumneavoastră şi nu că sistemul ar fi perfect conceput

cu multă stimă, Nanu Romeo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afişeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Suport tehnic software Ora este GMT
Du-te la pagina Anterioarã  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum