CNAS-SIUI Sistem Informatic Unic Integrat

SIUI SPITAL ??????
Du-te la pagina Anterioarã  1, 2, 3  Urmãtoare

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Suport tehnic software
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
Hades
Utilizator începător

Data înscrierii: 08/Sep/2009

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 11:33 am     Rãspunde cu citat (quote)

Stie cineva de ce imi apare doar la cabinetul de chirurgie 0 puncte/investigatie? Restul cabinetelor este ok.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
spitdor
Utilizator începător

Data înscrierii: 15/Iun/2010

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 11:43 am     Rãspunde cu citat (quote)

lucrati inca in SIUI SPITALE??? ati facut raportarile pe aprilie si mai??? imi spuneti si mie cum ati reusit sa nu le respinga casa pe motiv ca nu apare specialitatea medicului si prin urmare nu se pot calcula puntele si valoarea consultatiilor??????????????????

Noua ne apar la consultatiile de control de la ORL 0 punte... si chiar nu stim de ce.... poate poate odata si odata va fi functional si SIUI Spitale...

Noua ni s-a sugerat sa trecem pe SIUI CLINIC ca acolo cica nu ar mai aparea atatea probleme.... Tare as vrea sa fie asa de usor sa introduci aproximativ 6000 de consultati/luna in cateva zile...asta insemnand aprilie, mai si iunie....

Nu mai stim ce sa facem... oricum...nu ne asculta nimeni....
Sus
plusmedica
Utilizator mediu

Data înscrierii: 10/Mar/2008

MesajTrimis: Mie Iun 23, 2010 4:02 pm     Rãspunde cu citat (quote)

spitdor a scris:
lucrati inca in SIUI SPITALE??? ati facut raportarile pe aprilie si mai??? imi spuneti si mie cum ati reusit sa nu le respinga casa pe motiv ca nu apare specialitatea medicului si prin urmare nu se pot calcula puntele si valoarea consultatiilor??????????????????

Noua ne apar la consultatiile de control de la ORL 0 punte... si chiar nu stim de ce.... poate poate odata si odata va fi functional si SIUI Spitale...

Noua ni s-a sugerat sa trecem pe SIUI CLINIC ca acolo cica nu ar mai aparea atatea probleme.... Tare as vrea sa fie asa de usor sa introduci aproximativ 6000 de consultati/luna in cateva zile...asta insemnand aprilie, mai si iunie....

Nu mai stim ce sa facem... oricum...nu ne asculta nimeni....

Intri pe fişierul xml şi în secţiunea clinicservices înlocui <<" stencilno=">> cu <<" stno=">> apoi <<stno="marca">> cu <<stno="marca" specialityCode="specialitate">> pentru fiecare medic apoi <<" stno=">> cu <<" stencilno=">> .
După asta faci un duş rece şi înveţi xml şi sql Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing
Sus
Hades
Utilizator începător

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 8:56 am     Rãspunde cu citat (quote)

Va merge partea de paraclinic in SIUI SPITAL? La noi nu mai apar investigatiile din data de 01.07.2010.
Sus
SCM
Utilizator începător

Data înscrierii: 10/Mar/2010

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 5:06 am     Rãspunde cu citat (quote)

Bravos calega plusmedica !!!!!
Mi-ai inseninat zilele... Si azi e si ziua mea de nastere !
La multi ani sa-mi fie si voua la fel !!!
Sus
plusmedica
Utilizator mediu

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 7:35 am     Rãspunde cu citat (quote)

Nu mai e nevoie de aceste transformări - versiunea 1139 din 30.06 generează în xml şi specialitatea medicului executant. Atenţie totuşi la fişierul xml - există înregistrări aberante în xml din cauza unor indecşi agăţaţi de IQ-ul geniilor Siveco deşi înregistrarea master din baza de date (dbo.pid_clinic_services) este Ok. Singura soluţie este ştergerea şi reintroducerea datelor.
Paraclinicul este Ok în SIUI-SPITALE - verifică în baza de date tabelele dbo.laboratories_services şi dbo.lab_srvs_med_pack.
Chiar dacă nu vă pricepeţi, încercaţi să deschideţi baza de date : se instalează de exemplu EMS SQL Manager Lite for SQL Server, se înregistrează baza de date cu server name : calculator\SIUIhospital, SQL Server authentication cu User name : Admin şi Password : lF@LEObBLHMJA, cu atenţie la opţiunile de fetching şi limitele de selecţie şi încărcare a înregistrărilor (load all rows). Analizaţi cu atenţie informaţia şi creaţi-vă wiew-uri, proceduri şi queries pentru ce vreţi să faceţi sau să vedeţi. Nu mâzgăliţi tabelele, deşi puteţi adăuga câmpuri în tabelele existente sau noi tabele în aceeaşi bază de date SIUIhospital fără să fie vreo problemă. Când vreţi să modificaţi o tabelă şi nu vă permite SQL manager-ul, dezactivaţi legăturile cu alte tabele, modificaţi şi apoi refaceţi legăturile. O bază de date este util să fie copiată ca rezervă sau suprascrisă din copie din când în cînd : se închide server-ul din SQLmangr.exe, se copiază fişierele SiuiHospital_Data.MDF şi SiuiHospital_Log.LDF dintr-o parte în alta apoi se restartează server-ul.
Sus
Hades
Utilizator începător

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 11:46 am     Rãspunde cu citat (quote)

Dupa ce am primit un fisier de personalizare nou de la casa, merge si paraclinicul.
Sus
SCM
Utilizator începător

Data înscrierii: 10/Mar/2010

MesajTrimis: Joi Iul 08, 2010 10:07 am     Rãspunde cu citat (quote)

Folosim SIUI-SPITAL pt raportarea consultatiilor din Ambulator. A fost ok pana la schimbarea Contractului din aprilie. Am reintrodus luna aprilie cu noua versiune din 30.06.10 si tot da eroare:

"Operaţia a eşuat.
Fisierul nu are un format valid:
report/clinicServices/clinicService: The required attribute 'reportedService' is missing.
report/clinicServices/clinicService: The required attribute 'reportedService' is missing."

Ati mai patit careva asa?
Sus
Hades
Utilizator începător

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2010 6:15 am     Rãspunde cu citat (quote)

Avem urmatoarea eroare la spitalizari de zi dupa ce am trimis la casa judeteana raportul: Cod eroare: HSP0025 - CNP ne asigurat sau asigurat facultativ si Tipul internarii diferit de 1 (urgenta)
De ce sunt respinsi pacientii astia deoarece in DRGNational la introducerea spitalizarilor de zi nu este rubrica pentru tipul internarii. Nu ar trebui sa fie cele doua programe compatibile?
Sus
spitdor
Utilizator începător

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2010 6:33 am     Rãspunde cu citat (quote)

hades: Avem urmatoarea eroare la spitalizari de zi dupa ce am trimis la casa judeteana raportul: Cod eroare: HSP0025 - CNP ne asigurat sau asigurat facultativ si Tipul internarii diferit de 1 (urgenta)
De ce sunt respinsi pacientii astia deoarece in DRGNational la introducerea spitalizarilor de zi nu este rubrica pentru tipul internarii. Nu ar trebui sa fie cele doua programe compatibile?

Nu neaparat...ca doar noi astia mici ce avem de facut.

Noi am rezolvat problemele prin completarea tuturor campurilor obligatorii in SIUI, dupa ce am importat spitalizarea de zi din DRG, mare atentie la tipul spitalizarii de zi (adik, daca e tarif pe caz rezolvat sau tarif pe serviciu).

Noi am incercat orice pana am rezolvat toate erorile pe care le primeam de la CAS... si acu nu mai avem probleme...
Cel putin speram sa nu mai apara si alte chichite Wink
Sus
Hades
Utilizator începător

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2010 6:44 am     Rãspunde cu citat (quote)

Dar nu inteleg de ce trebuie sa lucram in 2 programe acelasi lucru? Cei de la SIVECO ar trebui sa rezolve ca dupa importul in SIUI sa fie bune datele si sa nu mai completam iar. Problema e ca in DRG nu este tip internare si cand se face importul in SIUI apare la tip internare "alte", acolo trebuie schimbat la urgenta desi nu stiu daca e legal din moment ce in foaie nu este asa.
Sus
spitdor
Utilizator începător

MesajTrimis: Mar Aug 10, 2010 7:29 am     Rãspunde cu citat (quote)

Noi am incetat sa ne mai miram... doar executam... si tot ni se face scandal de la CAS...

Legal nu este...

Daca cerintele celor de la casa sunt asa, atunci ar trebui sa discute cu cei de la DRG sa modifice programul, dar si structura foii de spitalizare de zi...

Shocked
Sus
Hades
Utilizator începător

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2010 4:29 am     Rãspunde cu citat (quote)

A reusit cineva sa exporte bolnavii cronici din SIUI? Cand fac exportul apare mesajul: Operatia a esuat! Pentru perioada selectata nu exista date de raportat.
Sus
plusmedica
Utilizator mediu

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2010 1:31 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Hades a scris:
A reusit cineva sa exporte bolnavii cronici din SIUI? Cand fac exportul apare mesajul: Operatia a esuat! Pentru perioada selectata nu exista date de raportat.

Pentru utilizatorii SIUI-Spitale sau SIUI-Clinic pentru activitate ambulatoriu :
Question Question Problema aceasta este doar vârful iceberg-ului în defecţiunea SIUI referitoare la bolnavii cronici. Question Question
Twisted Evil Întrebare : a mai raportat cineva şi i s-au validat consultaţii cu mod de prezentare Anexa 9 (deşi Anexa 9 ar trebui tratată de SIUI ca Anexa 39, e tratată ca o consultaţie de control la un episod de boală acută - a 3-a consultaţie se invalidează, fapt mai greu sesizabil până acum, dar evident din aceste luni, când vor începe pacienţii să vină la a 3-a consultaţie din aprilie. Consideram că problema se rezolvă dacă se raportează boala cronică de Anexa 9 ca episod de boală acută prin punerea pe drumuri a pacienţilor să-şi ia bilet de trimitere de la medicul de familie (fără a ne mai gândi ce înseamnă asta pentru un pacient cu schizofrenie sau poliartrită reumatoidă). Din păcate, acum SIUI de desktop emite un avertisment de genul "nu se decontează mai mult de 3 consultaţii pe an pentru acelaşi episod de boală acută" care probabil va fi dublat şi de o invalidare în server-ul SIUI. Ce soluţie există ? (În mod evident modificări în SIUI şi modificarea Ord.MS din 1991 referitor la modul de prezentare al pacienţilor cronici - ordin caduc atât prin faptul că se referea la un alt sistem de sănătate, cât şi prin evoluţia medicinii din ultimii aproape 20 de ani - în mod evident MS + CNAS + Siveco nu au competenţa profesională să le facă)
Twisted Evil Raportarea informatică a pacienţilor cronici mi se pare o simplă abureală, atât timp cât se solicită informatic doar o mişcare lunară (intrări+ieşiri) a cronicilor, atât timp cât CJAS-urile nu au introdus în SIUI tabelele depuse de furnizori cu cronicii aflaţi în evidenţă, atât timp cât sistemul de evidenţă a cronicilor este complet destructurat (cu singura excepţie diabetul zaharat - de exemplu toate LSM-urile şi CSM-urile din ţară, deşi sunt ambulatorii "obişnuite", nu au auzit de SIUI pentru că sunt considerate ca având activitate spitalicească). În consecinţă, efortul de a introduce cronicii în SIUI-Spitale sau de a genera cu SIUI-Clinic secţiunea de raportare xml pentru intergrarea ulterioară în fişierul generat cu SIUI-Spitale rămâne lăudabil dar complet inutil atât timp cât SIUI-Spitale nu generează în xml raportarea şi cât timp server-ul SIUI e incapabil să se sinchisească dacă un pacient este sau nu raportat ca şi cronic.
Sus
smcm
Utilizator începător

Data înscrierii: 29/Aug/2008

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2010 11:28 am     Rãspunde cu citat (quote)

pana la urma...a reusit cineva sa faca exportul bolnavilor cronici?Eu nu reusesc...aceeasi eroare..."Pentru perioada selectata nu sunt date care necesita raportare" , indiferent de perioada selectata....
Sus
Afişeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Suport tehnic software Ora este GMT
Du-te la pagina Anterioarã  1, 2, 3  Urmãtoare
Pagina 2 din 3

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum