CNAS-SIUI Sistem Informatic Unic Integrat

Iconul "stetoscop"

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Forumul administratorilor SIUI
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
ibolya
Utilizator mediu

Data înscrierii: 15/Iun/2010

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2014 8:17 am     Rãspunde cu citat (quote)

In urma actualizarii ultimei versiuni din data de 7/04/2014,a aparut un icon "stetoscop",in care vad ca se pot prescrie direct de acolo atat retetele cat si biletele de trimitere si intra direct in fisa pacientului .Intrebarea mea este de cand se poete folosi iconul acela sau sa scriem retetele cum am scris si pana acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
suport.tehnic
Utilizator începător

Data înscrierii: 04/Mar/2011

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2014 4:30 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Iconul "Stetoscop" corespunde "Consultaţiei medicale", un nou tip de document, care se completează pentru raportarea în noul sistem DES.
Mai multe detalii găsiţi în Ghidul de utilizare DES, publicat la adresa http://siui.casan.ro/cnas/siui_4.0/versiuni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului
ibolya
Utilizator mediu

MesajTrimis: Mar Apr 08, 2014 4:38 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Da,am citit putin ,am vrut sa intreb daca putem sa scriem retetele in acea rubrica (la consultaii)sau scriem in felul cum am scris pana acum,la rubrica retete .
Sus
ibolya
Utilizator mediu

MesajTrimis: Mie Apr 09, 2014 6:51 am     Rãspunde cu citat (quote)

oare nu se poate sa importam de undeva retetele deja scrise in "consultatii" ca sa nu trebuiasca sa introducem iarasi cele cronice ca sa avem apoi de unde sa copiem?sau incepem iarasi totul de la inceput?1
Sus
nina
Utilizator începător

Data înscrierii: 09/Mai/2010

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2014 5:49 pm     Rãspunde cu citat (quote)

ibolya a scris:
oare nu se poate sa importam de undeva retetele deja scrise in "consultatii" ca sa nu trebuiasca sa introducem iarasi cele cronice ca sa avem apoi de unde sa copiem?sau incepem iarasi totul de la inceput?1

O intrebare pt suportul tehnic intr-adevar!
Retetele nu pot fi copiate decit din fereastra modifcare<pacient (respectiv inscris), dar in acest caz ele nu mai apar atasate fisei de consultatie.
Daca se completeaza fisa de consultatie si apoi se introduc din acaesta retetele,la sectiunea retete nu se permite copierea deoarece acestea nu apar.
IN acset caz ele trebuiesc scrise din nou la fiecare consultatie ceea ce inseamna timp f mult
Rugam, daca este posibil ,remediati aceasta lacuna.
Sus
ghery
Utilizator începător

Data înscrierii: 09/Aug/2011

MesajTrimis: Mie Apr 23, 2014 10:11 am     Rãspunde cu citat (quote)

- In fisa de consultatie la adaugare serviciu(alte servicii) campul detalii consultatie nu poate fi bifat pe DA sau NU(implicit DA), de ce mai exista aceasta optiune?
- retele sau biletele de trimitere se vad in fisa de consultatie doar daca sunt introduse de aici, de ce sectiunile CONSULTATII , RETETE, BILETE DE TRIMITERE nu sunt colaborate pentru transmitere date in ambele sensuri(si dinspre RETETE, BT spre CONSULTATII)?
Sunt medici care introduc retetele in iconul RETETE, ulterior introducand consultatia(fisa de consultatie) in acest caz reteta nu apare in consultatie!!
Ce se poate face in acest caz?
Sus
cmi campeanu
Utilizator începător

Data înscrierii: 09/Ian/2008

MesajTrimis: Joi Apr 24, 2014 3:51 pm     Rãspunde cu citat (quote)

a scris cineva reteta cu vessel due in siui?
daca ati scris va apare cu subst. biologica?
Sus
ghery
Utilizator începător

Data înscrierii: 09/Aug/2011

MesajTrimis: Vin Apr 25, 2014 5:24 am     Rãspunde cu citat (quote)

Sulodexidum este pe lista produselor biologice! Vedeti lista cu produsele biologice trimisa de cnas!
Trebuie sa prescriem denumirea comerciala si la justificare PRODUS BIOLOGIC! Nu apare automat din listele lor.
Sus
cmi campeanu
Utilizator începător

MesajTrimis: Vin Apr 25, 2014 6:23 am     Rãspunde cu citat (quote)

am incercat ,
am selectat din lista medicamente si nu apare decat dci fara produs biologic iar campul 5 cu justificarea apare numai pe rp tiparit
Sus
agneswood
Utilizator începător

Data înscrierii: 02/Noi/2008

MesajTrimis: Vin Apr 25, 2014 6:41 am     Rãspunde cu citat (quote)

cand selectezi medicamentul din lista, alege Vessel si bifeaza in patratica din stanga jos "denumire comerciala". in fereastra medicamentului vor aparea automat ambele denumiri plus campul "justificare medicala" unde trebuie sa completezi "produs biologic'. dupa ce dai "accepta", pe monitor apar 2 pozitii cu acelasi nr iar pe reteta tiparita una singura plus justificarea.

nota bene : daca ai 7 produse pe reteta cu vessel, nu-l lasa ultimul, pt ca programul minunat conceput te avertizeaza ca sunt prea multe si nu iti permite sa-l adaugi (deoarece virtual ocupa 2 pozitii). daca il treci mai la inceput, o sa poti adauga fara probleme toate cele 7 medicamente.
Sus
cmi campeanu
Utilizator începător

MesajTrimis: Vin Apr 25, 2014 8:03 am     Rãspunde cu citat (quote)

multumesc
a mers
Sus
Afişeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Forumul administratorilor SIUI Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum