CNAS-SIUI Sistem Informatic Unic Integrat

Eroare de conexiune SIUI+SIPE

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Forumul administratorilor SIUI
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
tzony
Utilizator începător

Data înscrierii: 10/Sep/2012

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2012 4:25 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Dupa data de 6 decembrie 2012 nu ma mai pot conecta on-line cu certificatul digital la SIUI+SIPE.
Mesajul care apare este urmatorul:

[b]Conexiunea on-line nu a fost autorizata. Certificatul digital selectat nu este inregistrat sau recunoscut. (The request was aborted. Could not create SSL/TLS secure chanel )
[/b]
Am luat legatura cu cei de la certificatul digital si dupe ce au facut verificari, au constatat ca certificatul este in regula.[size=18][/size]
Cum sa procedez ca sa pot sa ma loghez din nou cu SIUI+SIPE, are cineva vreo solutie?
De ce a functionat pina acum si deodata nu mai pot sa ma loghez?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
REITMAYER ALINA
Utilizator începător

Data înscrierii: 01/Ian/2008

MesajTrimis: Mie Dec 12, 2012 8:33 pm     Rãspunde cu citat (quote)

cu cheita in calculator verificati daca certificatul in termen valid e inregistrat:start-all programs - schlumberger Smart Cards and Terminals - smart card user kit - COVEUser Tool dati clik apoi conect ,introduceti parola si va apare certificatul ,puteti verifica valabilitatea
eu nu am introdus prelungirea certificatuli in calculator si din 06.12.nu m-am putut conecta la SIPE.
cei de la transspeed mi-au trimis pe e-mail un link de inregistrare a certificatului prelungit
Sus
tzony
Utilizator începător

Data înscrierii: 10/Sep/2012

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2012 1:57 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Multumesc mult !
Am sa verific .
Sus
ibolya
Utilizator mediu

Data înscrierii: 15/Iun/2010

MesajTrimis: Joi Dec 13, 2012 7:03 pm     Rãspunde cu citat (quote)

PANA ACUM NU AM AVUT NICI O PROBLEMA CU CONEXIUNEA,DAR DUPA ACTUALIZAREA VERSIUNII DIN DATA DE 12 DECEMBRIE NU MA MAI POT CONECTA ONLINE,A MAI PATIT CINEVA ASA,DACA DA CE POT SA FAC?AJUTATI-MA VA ROG.
Sus
alinateo
Utilizator începător

Data înscrierii: 16/Dec/2012

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2012 8:53 am     Rãspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
De vineri 14 dec nu mai pot realiza conexiunea la SIPE(apare mesajul: Activare mod de lucru Siui online cu succes; Conexiunea la Sipe nu a putut fi realizata);
Mentionez ca inainte de aceasta situatie am actualizat versiunea cu cea din 12 dec. si am reinoint certificatul digital(este de la Certsign- am incarcat certificatul nou pe calculator, am trimis la Casailfov cerere pt activarea lui, am primit noua cheie de activare si l-am activat in siui cu noua cheie primita); Deci Siui este online, dar Sipe nu;
Ce ma sfatuiti sa fac?Cum pot sa evit sa mi se mai intample in viitor aceste probleme?
Sus
bocaif
Utilizator începător

Data înscrierii: 17/Dec/2012

MesajTrimis: Lun Dec 17, 2012 4:43 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Rezolvare eroare de conexiune SIUI-SIPE.
http://www.casdj.ro/PE_site.doc
Sus
alinateo
Utilizator începător

MesajTrimis: Lun Dec 17, 2012 7:20 pm     Rãspunde cu citat (quote)

am actualizat datele(adresele web) conform specificatiilor(de la caseta de activare din Siui), dar continui sa nu pot conecta Sipe; nu stiu ce sa ma mai fac
Sus
cmidr.pascaldoina
Utilizator începător

Data înscrierii: 28/Dec/2012

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2012 5:03 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

am exact aceeasi problema ca si alinateo. Pana la urma stie cineva ce trebuie facut?

Va multumesc
Sus
alinateo
Utilizator începător

MesajTrimis: Dum Dec 30, 2012 9:09 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Sa va spun cum s-a rezolvat la mine, fara sa fac eu ceva in mod special; dupa ce deschid SIUI imi cere pin, il introduc, apoi "siui devine online, iar sipe nu se conecteaza"; apoi scot tokenul din calculator, ma deconectez(devin offline), iar apoi dau dublu click pe offline si devin online(nu mai imi cere pin, nimic); deci sunt online FARA A AVEA TOKENUL BAGAT IN CALCULATOR; stiu ca tehnic vorbind pare o tampenie, dar asa functionez de 2 sapt; eliberez retete online cre se valideaza si se elibereaza de la farmacii in conditii perfecte;
Le-am scris celor de la siveco un mail si le-am spus ce si cum; raspunsul a fost sa iau legatura cu cineva care se pricepe, caci habar nu am ce spun(o exprimare mai draguta, dar in esenta asta spunea); si totusi mie asa imi functioneaza; sper sa nu am surprize dupa 1 ian
Sus
alinacarmen
Utilizator începător

Data înscrierii: 25/Mar/2013

MesajTrimis: Lun Mar 25, 2013 5:48 pm     Rãspunde cu citat (quote)

Am incercat si eu metoda cu tokenul, dar nu a mers, sunt tot neconectat la SIPE, retele sunt offline, am studiat manualul, nu am gasit nici o solutie . Unde sa intreb, pe cine sa intreb, ma poate ajuta cineva ? Sad
Sus
alinacarmen
Utilizator începător

Data înscrierii: 25/Mar/2013

MesajTrimis: Mar Mar 26, 2013 9:52 am     Rãspunde cu citat (quote)

Am primit un telefon de la cineva, din partea administratorilor poate, dar nu eram in acel moment in cabinet, poate ma contacteaza pe mobil. 0740.029.612
Multumesc.
Sus
Afişeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului CNAS -> Forumul administratorilor SIUI Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum